Netscape Composer stwórz własną stronę internetową
Komputery Macintosh są częstym środowiskiem pracy nauczycieli oraz uczniów w szkołach. Najczęściej są wyposażone w polską wersję językową programy Netscape Communicator 4.05 i nowszą. Umożliwia on w bardzo prosty sposób budowanie własnych stron internetowych. Całość dzieje się we wbudowanym w oprogramowanie edytorze stron internetowych, którego okienko tworzenia przypomina znane nam programy, takie jak Microsoft Word, WordPad czy nawet notatnik.
Niezwykle proste w obsłudze oprogramowanie znacznie przyczynia się do tworzenia prostych stron internetowych. Program Netscape Composer umożliwia tworzenie stron internetowych za pomocą układania klocków – elementów, które chcemy żeby znalazły się w określonym miejscu na naszej stronie internetowej. Najlepiej cały projekt zacząć od założenia teczki oraz własnej wizji na stronę www. Taką teczkę, nazywaną folderem, tworzy się na pulpicie komputera. To tam będą składane wszelkie pliki dotyczące naszej strony internetowej: od strony głównej, podstron po dalsze treści strony www. Pomaga to organizować całą pracę oraz usprawnia przesyłanie strony internetowej na serwer.

Pozycjonowanie strony www – od czego zacząć?

Po otworzeniu programu Netscape Composer trzeba wybrać Plik > Nowe Okno> Pusta strona. To będzie nasze miejsce na tworzenie kodu> klocków składających się na elementy strony internetowej. Całość programu warto sobie spolszczyć: wybieramy Przegląd> Strona kodowa – środkowoeuropejska (ISO-8859-2).
Wygląd strony w całkowitym stopniu zależy od naszych zachcianek. Dlatego wybieramy Format> Właściwości Strony. Czas na zakładkę Ogólne, która umożliwia nam przyciągnięcie widzów na naszą stronę internetową: mamy możliwość wpisania Tytułu strony, autora, opisu, słów kluczowych oraz klasyfikacji. Ten moment powinien odbywać się, gdy już zaplanowaliśmy o czym będzie strona. Ta zakładka umożliwia nam dobieranie kolorów, albo domyślnych, użytkownika który po dwukrotnym naciśnięciu koloru może wybrać sobie odcienie różnych kolorów. Istnieje możliwość zróżnicowania kolorystycznego tła, linków, zakładek, tekstu głównego etc. Również możliwe jest wybranie grafiki do tła. Wszystko odbywa się bardzo intuicyjnie, jest to niezwykle prosty program do tworzenia stron internetowych.
Reszta zadań związanych z budowaniem strony internetowej jest bardzo prosta. Wygląda zupełnie tak samo jak Word. Możemy pogrubiać treść, dodawać obrazki, formatować czcionki, dodawać hiperłącze, używać punktorów i list, generować tabele, zmieniać styl treści. Przy tworzeniu strony internetowej warto sobie wstawić linię poziomą: Wstaw>Linia pozioma.
Wiedza na temat podstawowych poleceń, a właściwie gdzie znajdują się odpowiednie opcje do wstawienia i zmienienia, umożliwia tworzenie stron internetowych. Nie trzeba być zaawansowanym informatykiem, aby stworzyć własną stronę internetową.